Музеї Городищини

Музеї Городищини

Музей Гулака-Артемовського у Городищі

Урочисте відкриття музею співака і композитора Семена Гулака-Артемовського відбулося 16 лютого 2010 року. Він автор першої української опери ”Запорожець за Дунаєм”. Почесними гостями свята стали нащадки славетного роду, які живуть у нашому місті.

Гулак-Артемовський

Музей облаштували у колишньому приміщенні районного суду. Для цього будівлю на 10 років узяли в оренду у судової адміністрації. Зробили ремонт: замінили систему опалення, вікна, двері, меблі, облаштували мультимедійний центр. На ремонт витратили майже 80 тис грн з районного бюджету. Також 16 тис грн перерахували театри Харкова і Львова, які спеціально давали благодійні вистави.

Гулак-Артемовський

Делегація з Криму оглядає експозицію музею

Семен Гулак-Артемовський народився 1813 року в Городищі. Батьківська хата знаходилася у мальовничому куточку – між горами Кучугурами і річкою Вільшанкою. Його предки були священнослужителями, дядько Петро Гулак-Артемовський писав байки і був професором Харківського університету. Про сердечність сім’ї Гулаків-Артемовських красномовно свідчить факт, що з дитячих років проживав у їхній хаті Євдоким Шевченко – двоюрідний брат Кобзаря.

музей

– З 1966 року музей Гулака-Артемовського існував у кінотеатрі “Жовтень”, – розповідає 83-літня праправнучка композитора Ольга Олексіївна Шляхова. – Там зберігалося майже 10 тисяч експонатів! Їх надіслали з Харкова, Києва, Москви, Варшави, Парижа, Нью-Йорка, Торонто та інших міст. Але у дев’яностих роках музей перестав існувати. Безцінні експонати, десь віддали на зберігання або просто розгубили. Бронзове погруддя композитора, яке виготовили за 28 тис крб, вандали вкрали і здали на металобрухт. Добре, що власник заготівельного пункту відвіз пам’ятник до міліції. Зараз погруддя зайняло своє місце в музеї.

Музей знаходиться за адресою: м. Городище, вул. Грушевського, 4. Директор Руденко Катерина Володимирівна, тел. 2-47-06, 098-3963317.

————————————————————–

 Музей письменника Івана Ле

Музей Івана Ле

У Городищі неподалік залізничного вокзалу знаходиться літературно-меморіальний музей письменника Івана Ле (1895–1978). У 1950 році він звів цей будинок. Будучи архітектором за освітою, особисто зробив креслення. У дворі посадив дубочки, жолуді яких привіз у часи війни з-під Будапешту. Жартував, що це не дача, а дім творчості. Адже навіть за відсутності господаря тут працював Павло Тичина, Олександр Фадєєв, Володимир Сосюра та інші письменники. Друзі приїздили, рятуючись від столичного гамору. Їм подобалося у Городищі, адже тільки зійшов із потяга – і відразу опинився у тихому, затишному, зеленому куточку. Сусіди часто чули невтомне цокотіння друкарської машинки, що долітало з кімнат або альтанки. Часто появою нової книги письменники завдячували гостинності сім’ї Івана Ле. У їхній домашній бібліотеці налічувалося близько 800 книг із автографами авторів. Після смерті письменника, на офіційному рівні вирішили створити меморіальний музей його життя і творчості. Щоб не завдавати людям клопоту з пошуком приміщення, дружина Іраїда і син Ріхард віддали для цієї справи свій городищенський будинок. Факт передачі оформили юридично. За кошти сім’ї встановили бронзовий пам’ятник біля музею. У творчому доробку Івана Ле понад 50 книг та зібрання творів у 7 томах. Зокрема написав пригодницьку повість “Кленовий лист”, трилогію “Богдан Хмельницький”, за яку 1967 року отримав Державну премію УРСР ім.Т.Г.Шевченка.

Адреса музею: м. Городище, вул. Героїв Чорнобиля, 141. Директор Тепла Лариса Степанівна, тел. 067-6047986

————————————————————-

Музей воїнів-інтернаціоналістів

5 листопада 1987 року у Городищі відкрили перший в Україні районний музей воїнів-інтернаціоналістів. Тут зберігаються особисті речі, листи, фотографії земляків, які служили у Афганістані. Адже 158 жителів району пройшли ту війну, 13 отримали поранення, 6 загинуло. За мужність і героїзм 3 були нагороджені орденом Червоної зірки, 25 медалями “За бойові заслуги” та “За відвагу”.

Адреса музею: м. Городище, вул. Фізкультурна, 39 (приміщення ЗОШ №1). Директор Крупський Олександр Михайлович, тел. 2-00-70.

————————————————————-
Музей Симиренків у Млієві

Меморіальний будинок-музей родини Симиренків у селі Мліїв снує з 1970 року. Його створили за ініціативи тодішнього директора Мліївського садінституту Миколи Артеменка. Музей облаштували у будинку, який у 1850 році звели Платон і Федір Симиренки. Нині фонд музею налічує 3,5 тисячі експонатів. Це фотографії, листи, книги, меблі та інші речі, що належали Симиренкам – видатним промисловцям, садівничим, меценатам. За всі роки музей відвідало більше 100 тисяч туристів. З 1983 року тут працює Наталя Миколаївна Круподеря. В одній особі вона завідуюча, екскурсовод, науковий працівник.

музей

– Щороку приймаємо близько двох тисяч відвідувачів, – говорить завідуюча музеєм Наталя Круподеря. – У нас бували гості зі Швеції, Польщі, Німеччини… На прикладі родини Симеренків вони знайомляться з найбільш важливими моментами української історії. Як відомо, Тарас Шевченко товаришував із Платоном Симиренком, за його фінансового сприяння здійснив останнє за свого життя видання “Кобзаря”. У Млієві жив і працював автор гімну “Ще не вмерла Україна” Павло Чубинський… Наш музей відвідували нащадки Симиренків і Хропалів з Австралії та Мексики. У книзі відгуків залишили теплі слова вдячності за збереження пам’яті про їхніх славетних предків.

Музей родини Симиренків

Крім самого музею, у Млієві вціліло виробниче приміщення 1850 року, дім Яхненків 1887 року, Будинок науки садінституту 1926 року. Вціліли деякі дерева, посаджені Симиренками. Поряд знаходиться Свято-Троїцька церква, побудована родиною Симиренків у 1858 році. Вона включена до програми “Золота підкова Черкащини”.

Адреса музею: Городищенський р-н,  с. Мліїв (інститут помології). Директор Круподеря Наталя Миколаївна, тел. 098-4121107

——————————————————————

Музей історії села Мліїв

Музей знаходиться за адресою: Городищенський р-н,  с. Мліїв, вул. Леніна, 82 (приміщення СЦКД). Директор Гладка Юлія Олександрівна, тел. 097-6504681.

——————————————————————

Музей у Вербівці створила вчителька

Справді народний музей діє у селі Вербівка. Тут зібрані унікальні експонати, які розповідають про історію населеного пункту, яке виникло на берегах річки Вільшанка у XVIII ст. Поблизу села виявлені поселення скіфського періоду (VII-IV ст. до н. е) та кургани епохи бронзи та скіфів. У музеї можна побачити зразки справжньої національної вишивки, доторкнутися до знарядь хліборобської праці та хатнього вжитку, яким вже більше 100 років.

музей

Усі ці експонати упродовж багатьох десятиліть дбайливо збирає для громади активний пошуковець Ольга Микитівна Підгрушня. Вона працювала учителем математики, у 1965 році створила гурток юних слідопитів. Разом з учнями встановили прізвища 56 бійців, що загинули захищаючи Вербівку і довго вважалися безіменними.

За роки пошукової роботи назбиралося безліч цікавих документів, фотографій, спогадів. Вже перебуваючи на заслуженому відпочинку, Ольга Микитівна почала клопотатися, щоб створити сільський краєзнавчий музей. Писала листи тодішнім керівникам області, зверталася до відомого журналіста Юхима Райгородецького, який також ризикував життям визволяючи Вербівку. Нарешті завітав до неї представник із Черкас і повідомив, що музею бути! “На радощах я і плакала і танцювала. Щасливою була, що праця, яка пройшла не тільки через мої руки, а й серце, не буде марною”, – пригадує Ольга Підгрушня.

У 1985 році музей прийняв перші екскурсії. Окремий зал бойової слави розповідає про живих та полеглих земляків, які воювали на фронтах Другої світової війни, про односельчан, які загинули в період окупації. Як найдорожчі реліквії, зберігаються фронтові медалі та листи-трикутники. Представлений тут і портрет відомого кіноактора Михая Волонтира, що зіграв роль Будулая у фільмі  Циган”. Справа в тому, що майбутня зірка екрану у ті буремні роки ніс нелегку солдатську службу у складі 5-го Донського гвардійського козачого корпусу і зовсім юним боровся за звільнення цього маленького українського села. Завітайте до музею, і Ольга Микитівна розповість ще багато цікавого про історію та людей Вербівки!

Адреса музею: Городищенський р-н., с. Вербівка. Директор Підгрушня Ольга Микитівна, тел. 067-6208416.

——————————————————————

Музей історії села Старосілля

Адреса музею: Городищенський р-н., с. Старосілля. Директор Галенко Галина Іванівна, тел. 067-5822160.

—————————————————————–

Вільшанська світлиця 

музей

Музей “Вільшанська світлиця”, де зібрана унікальна колекція старожитностей,  діє у смт. Вільшаніа. Хоч у селищі вже давно існує краєзнавчий музей, але група ентузіастів вирішила, що додатковий історико-культурний центр буде не зайвим. “Вільшанська світлиця” зокрема розповідає про славетних боксерів Віталія та Володимира Кличків, дід яких – Родіон Кличко – був родом із Вільшани. Відоме на весь світ прізвище навіть увічнене у назві хутора – Кличкове. У музеї відтворено генеалогічне дерево братів Кличків. Організатори сподіваються, що світлиця стане культурним центром селищного життя, тут проходитимуть засідання літературного об’єднання.

музей

Також у Вільшані є пам’ятник гайдамацькому ватажку Максиму Кривоносу. Малий Тарас Шевченко служив тут козачком у поміщика.

Адреса музею “Вільшанська світлиця”: Городищенський р-н, смт. Вільшана. Директор Тимошенко Людмила Федорівна, тел. 096-6276083.

—————————————————————

Музей “Батьківщина Т.Г.Шевченка”

Музей знаходиться за адресою: Городищенський р-н., смт. Вільшана (приміщення СЦКД). Директор Коростова Оксана Вікторівна, тел. 096-9420183.

Один коментар до “Музеї Городищини”

1 коментар

Залишити коментар